Definicja Cloaking co oznacza. Czym jest witryny do odbiorcy. Cloaking pozwala na przykład na.

Czy przydatne?

Definicja Cloaking

Co to jest Cloaking 1. – metoda umożliwiająca dostosowywanie treści albo formy witryny do odbiorcy. Cloaking pozwala na przykład na dostosowanie języka do preferencji użytkownika (opierając się na ustawienia preferowanego języka w przeglądarce internetowej) albo dopasowanie strony do przeglądarki internauty (w razie witryny z kilkoma wersjami przystosowanymi dla konkretnych przeglądarek). Powyższe przykłady są przykładami pozytywnego zastosowania cloakingu. Istnieją jednak niekorzystne wykorzystania cloakingu.
2. – cloaking to także sposób używana przy pozycjonowaniu stron internetowych polegająca na „serwowaniu” innej zawartości strony robotowi indeksującemu odmiennej od treści widzianej poprzez internautę. Bazuje to na tym, iż szczególny skrypt bada adres IP odwiedzającego i dostosowywuje treść strony do użytkownika (tak zwany cloaking IP) albo bada program złączający się z serwerem dopasowywuje treść do niego (cloaking user agent). Jeżeli któreś z tych dwóch mierników (jest to adres IP albo program) sugeruje, iż odwiedzającym stronę jest robot indeksujący, „serwuje” się mu adekwatnie spreparowaną stronę przyjazną do zindeksowania (zoptymalizowaną) i wzbogaconą odpowiednimi słowami najważniejszymi, nagłówkami, tytułem albo innymi przydatnymi w pozycjonowaniu strony elementami dla tej wyszukiwarki. Strona zostaje zindeksowana wg spreparowanej dla spidera treści, nie zawsze zgodnej z treścią albo tematyką oryginalnej wersji witryny.
Wyszukiwarki chronią się przed takim procederem dzięki podwójnej weryfikacji strony albo częstej zmiany puli adresów IP. Na początku stronę odwiedza jawny robot, który nie ukrywa swojego pochodzenia. Później na stronę wchodzi robot „niejawny”, który udaje zwykłego użytkownika. Później porównywane są obydwie wersje strony. Jeżeli są one podobne albo identyczne strona jest dodawana do indeksu, jeżeli nie – odrzucana. W większości wyszukiwarek cloaking jest procederem zabronionym i strony wykorzystujące tę technologię są wyrzucane z indeksu, o ile nie udowodnią iż w ich przypadku cloaking służy pozytywnym celom (na przykład dopasowanie wersji językowej albo wersji dla danej przeglądarki)

Czym jest Cloaking znaczenie w Słownik Internet C .