Co to jest Lepkość
Definicja z ang. VISCOSITY., z niem. VISCOSITY..
Co to znaczy:
Każde ciało poruszające się w płynie doznaje siły oporu (hamującej) dlatego, iż warstwy płynu przylegające do ciała będącego w ruchu pociągają za sobą warstwy sąsiednie. Jeżeli ciałem poruszającym się w ośrodku lepkim jest gładka kulka o promieniu r, to siła oporu T wyraża się prawem Stokesa:
T = 6πηrv
gdzie współczynnik lepkości dynamicznej η jest niezależny od materiału kulki, zależy z kolei od rodzaju płynu i od temp..
Współczynnik η można zdefiniować w następujący sposób: Jeżeli wewnątrz płynu będziemy przesuwać płaską płytkę o pow. S, to napotkamy pewien opór przezwyciężany siłą F:
gdzie
- gradient (spadek) wartości prędkości płynu.
Siła oporu jest rezultatem tarcia wewnętrznego przy przesuwaniu się względem siebie warstw płynu poruszających się względem siebie z coraz mniejszyni prędkościami. Jednostką l. dynamicznej w układzie SI jest
albo w układzie jednostek CGS
. Rozmiar
nazywa się współczynnikiem l. kinematycznej albo l. kinematyczną. Jednostką jest:
- LEPKOŚĆ GAZÓW. - Powodem powstawania tarcia wewnętrznego w gazach jest jednoczesne występowanie ruchu uporządkowanego i chaotycznego ruchu cieplnego cząstek ( rozkład Maxwella). W zjawisku tym pęd ruchu uporządkowanego jest przenoszony pomiędzy warstwami. Z teorii kinetycznej gazu otrzymuje się:
- szybkość średnia chaotycznego ruchu cząsteczek; - średnia droga swobodna; ρ - gęstość gazu.
- LEPKOŚĆ CIECZY. - Przemieszczaniu się warstw przeciwdziałają siły spójności. Przekazywanie pędu jest uwarunkowane ruchliwością cząsteczek przeskakujących pomiędzy warstwami. η dla wielu cieczy maleje wraz ze wzrostem temp. wg zależności:
η = Aexp(W/kT)
A - współczynnik zależny słabo od temp., W - energia aktywacji przepływu lepkiego; energia potrzebna na to, aby cząsteczka opuściła własne chwilowe położenie
Czym jest LEPKOŚĆ znaczenie w Słownik fizyka L .