Słownik DMOZ, Open Directory Project co to jest. Do czego służy Directory Project) - to otwarty.

Czy przydatne?

Co to jest DMOZ, Open Directory Project

Co to znaczy DMOZ, Open Directory Project: DMOZ (od Directory MOZilla) znany także jako ODP (Open Directory Project) - to otwarty katalog, gdzie wszystkie wpisy są redagowane poprzez redaktorów - wolontariuszy. Aktualność katalogu poprawiają automatyczne systemy, które systematycznie przeglądają kategorie i zaznaczają wpisy zdezaktualizowane, np. wskutek zniknięcia danej strony. Katalog zawiera aktualnie ok. 4,5 miliona stron w ok. 750 tysiącach kategorii utworzonych i obsługiwanych poprzez 70 tys. redaktorów, w tym powyżej 15 tys. czynnych (styczeń 2006).

Dostęp do katalogu, jak i zgłaszanie propozycji wpisów jest bezpłatne, a jego zawartość jest udostępniana na zasadach wolnej licencji ODP. Na skutek wielu kopii tego katalogu wpis do niego stanowi regularnie obiekt pomocniczy w pozycjonowaniu. Jednak nie można uzależniać pozycjonowania od wpisu do tego katalogu.

W praktyce jednak okazuje się, że katalog zarządzany poprzez ludzi ma wady, których katalogi generowane automatycznie nie posiadają. Rozpowszechnione jest przyjmowanie posad moderatorów jedynie po to, aby wypromować swoje strony w katalogu i utrudnić wejście tam konkurencji. Na dodanie strony do katalogu czekać trzeba czasem nawet kilka miesięcy, a i tak nie gwarantowane jest, iż strona zostanie tam dodana (pomimo tego, iż spełnia wszelakie konieczne normy)

Czym jest DMOZ, Open Directory Project znaczenie w Słownik internetowy D .