Definicja Radiator co oznacza. Czym jest procesora albo karty graficznej, które absorbuje ciepło.

Czy przydatne?

Definicja Radiator

Co to jest Radiator (z angielskiego: heatsink) – urządzenie dołączane do procesora albo karty graficznej, które absorbuje ciepło wytwarzane poprzez układ i rozprasza je w powietrzu. Generalnie temp. procesora nie powinna przekraczać 50-55 stopni Celsjusza w trakcie wykonywania skomplikowanych obliczeń. Radiator ma nie dopuścić do przekroczenia tego limitu poprzez odebranie ciepła z procesora i rozproszenie go.
Radiator przeważnie znajduje się wierzchu procesora (w razie gniazda typu ZIF Socket), albo po jednej ze stron układu (w razie gniazda Slot 1). Przeważnie przymocowywany jest do procesora dzięki metalowej klamry. By zapewnić max. skuteczność przewodzenia ciepła i uzyskać największą możliwą powierzchnię użytkową, między procesorem a radiatorem umieszcza się pastę przewodzącą.
Przewarzająca część radiatorów zbudowana jest z aluminium i posiada na wierzchniej powierzchni żeberka, które zwiekszają powierzchnię, poprzez którą ciepło odprowadzane jest do powietrza.
Czynny radiator to taki, który jest połączony z wentylatorem, zwiększającym wydajność całego urządzenia. Bierny radiator zaś nie posiada wentylatora, zatem musi liczyć na samego siebie

Czym jest Radiator znaczenie w Słownik Internet R .