Definicja LCD lub ekran ciekłokrystaliczny co oznacza. Czym jest ciekłokrystaliczny) – przetwornik.

Czy przydatne?

Definicja LCD lub ekran ciekłokrystaliczny

Co to jest LCD LUB EKRAN CIEKŁOKRYSTALICZNY (z angielskiego: Liquid Crystal Display – wyświetlacz ciekłokrystaliczny) – przetwornik sygnału elektrycznego na sygnał wizyjny. Wyświetlacze te zbudowane są z substancji zwanych ciekłymi kryształami o strukturze nematycznej, mikroskopijnych sztywnych nitek, zmieniających położenie pod wpływem przyłożonego (do elektrod, między którymi się znajdują) pola elektrycznego. Zmiana ich ułożenia skutkuje polaryzację padającego światła, dodanie zaś drugiego polaryzatora sprawia, iż miejsce (piksel) na skrzyżowaniu elektrod jest widoczne jako ciemny region. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne, praktycznie nie pobierające energii, używane są od wielu lat w zasilanych bateryjnie kalkulatorach i zegarkach elektronicznych. Postęp technologii pozwolił na tworzenie sporych matryc wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, o rozdzielczościach na przykład VGA i SVGA, użytkowanych w mikrokomputerach. Ekran taki wymaga użycia, przy wybranej rozdzielczości, osobnych punktów i filtrów barwnych dla każdej z trzech barw fundamentalnych RGB (Red, Green, Blue – czerwony, zielony, niebieski). Wykorzystanie cienkowarstwowych tranzystorów (TFT) sterujących (po jednym dla każdego punktu obrazu w każdym z trzech kolorów, dla VGA 640x480x3 barwy = 921 600 tranzystorów) i nowych rodzajów nematyków – ciekłych kryształów pozwoliło na budowę wyświetlaczy do notebooków, o przekątnych 14 cali, mogących z bardzo wysoką jakością wyświetlać płynnie zmieniającą się grafikę w 16,7 mln kolorów. Kosztowny mechanizm produkcji wyświetlaczy LCD TFT, wynikający z dużego procentu wadliwie wykonanych tranzystorów matrycy (więcej niż 12 błędów na 921 600 dla VGA), jest powodem wysokiej ceny notebooków, nie ulega jednak zastrzeżenia, iż wspólnie z doskonaleniem technologii, płaskie ekrany komputerów i odbiorników telewizyjnych będą coraz bardziej powszechne. Używane są już teraz w odbiornikach przenośnych i kamkorderach wideo jako ekrany do podglądu, a nawet kadrowania. Opracowywane są już wyświetlacze trójwymiarowe, pozwalające oglądać obrazy przestrzenne bez szczególnych okularów
Definicja LMS:
Co to jest Last Man Standing) – odmiana gry multiplayer (znana z Unreal Tournament) – na planszy jest od 2 albo więcej graczy i określony czas na przykład 5 min – poprzez ten czas zasady gry są takie jak w lcd lub ekran ciekłokrystaliczny co to jest.
Definicja LinkORN:
Co to jest mechanizm zamiany linków stałych między serwisami. Pozwala na ciągła wymianę odnośników między serwisami zgłoszonymi do mechanizmu. W swoim działaniu jest zbliżony do innych mechanizmów tego typu lcd lub ekran ciekłokrystaliczny definicja.
Definicja Logo:
Co to jest wysokiego poziomu, bardzo łatwy do opanowania, wdraża do programowania strukturalnego, szeroko użytkowany do edukacji programowania na startowych etapach nauki informatycznej (na przykład w szkołach lcd lub ekran ciekłokrystaliczny co znaczy.
Definicja LPM:
Co to jest skrót od „lewy przycisk myszy” lcd lub ekran ciekłokrystaliczny słownik.
Definicja LBA:
Co to jest z angielskiego: Large Buffering Address) – sposób liniowego adresowania sektorów dysku twardego lcd lub ekran ciekłokrystaliczny znaczenie.

Czym jest LCD lub ekran znaczenie w Słownik Internet L .