Definicja Driver lub sterownik co oznacza. Czym jest który kontroluje pewne urządzenie.

Czy przydatne?

Definicja Sterownik Lub Driver

Co to jest Driver lub sterownik (z angielskiego: device driver) – to jest mały program, który kontroluje pewne urządzenie zainstalowane w komputerze. Są więc sterowniki do drukarek, monitorów, CD-ROM-ów, wszelkich kart rozszerzeń i tak dalej Sporo sterowników wbudowanych jest w mechanizm operacyjny, więc z działaniem większości urządzeń nie powinno być problemu. Jeżeli jednak zakupione zostało urządzenie, do którego brak jest sterownika w systemie, należy zainstalować sterowniki dostarczone wspólnie z urządzeniem. Najlepiej korzystać sterowników dostarczonych osobiście poprzez producenta urządzenia, gdyż te dostarczone wspólnie z systemem operacyjnym są nieraz nieaktualne, mają błędy i nie wykorzystują pełnych możliwości danego sprzętu. W najwyższym stopniu „uczulonymi” na punkcie driverów urządzeniami są karty graficzne. W tym przypadku sterownik musi precyzyjnie pasować do używanej karty, i najlepiej jeżeli jest obecny – czasami karta działa lepiej albo gorzej zależnie od wersji sterownika.
Sterownik ma za zadanie zamieniać komendy wejścia/wyjścia na instrukcje rozumiane poprzez urządzenie – pośredniczy zatem w „porozumiewaniu” się mechanizmu operacyjnego z urządzeniem.
Szczególnym rodzajem sterownika jest wirtualny sterownik (z angielskiego: virtual device driver), który jest różna tym od zwykłego, iż można na bierząco zamieniać ustawienia obsługiwanego poprzez niego urządzenia zależnie od potrzeb. Taki sterownik w systemie Windows posiada rozszerzenie VXD. Pozostałe sterowniki posiadają rozszerzenie DLL albo EXE

Czym jest Driver lub sterownik znaczenie w Słownik Internet D .