Definicja Cyberpunk co oznacza. Czym jest rzeczywistości socjalnej i w jej wymiarze intelektualnym.

Czy przydatne?

Definicja Cyberpunk

Co to jest Cyberpunk l. gatunek literacki lat ’80 uwzględniający zmiany w rzeczywistości socjalnej i w jej wymiarze intelektualnym, jakie zaszły pod wpływem elektronicznych technologii i nowych mediów; świadomie odrzuca tradycję ogromnej literatury na rzecz wytworów popkultury: komiksów, komputerowych gier wojennych, graffiti i tym podobne Za prekursora gatunku uznawany jest William Gibson i jego powieść Neuroromancer; cyberpunk reprezentowany jest również poprzez Bruce’a Sterlinga, Samuela Delany’a, Philipa K. Dicka (opierając się na jego powieści „Do Androids Dream of electric Sheep?” nakręcono video „Łowca androidów” z Harrisonem Fordem w roli głównej, reż. Ridley Scott, 1982)
2. – tendencja pojawiająca się także w komiksach, filmach fabularnych kinowych i wideo, grach komputerowych i muzyce techno najpierw lat ’90. Odpowiednikiem może być gra symulacyjna (symulatory) GURPS Cyberpunk, gdzie mieszkańcy cyberprzestrzeni włamują się do sieci komputerowych różnych spółek i komputerów rządowych, wykradając z nich ważne dane. W 1990 gra została nazwana „poradnikiem wykroczeń komputerowych”; w spółce Steve Jackson Games (Austin, Teksas, USA) zajmującej się jej wydawaniem i dystrybucją przeprowadzono rewizję i trwające poprzez kilka miesięcy dochodzenie.
3. – styl życia, zachowania i rodzaj zainteresowań ekipy ludzi związanych z komputerami i techniką. Terminem tym ustala się zwykle ludzi wędrujących po węzłach Internetu: hackerów, crackerów i biegle posługujących się nowoczesną techniką komputerową. Dla rozrywki wdzierają się oni do zamkniętych sieci komputerowych, zakłócając regularnie ich pracę przez kasowanie zastanych tam informacji i wprowadzanie własnych danych. Definicja cyberpunka ma podkreślać ich odrębność i niezależność od innych ludzi

Czym jest Cyberpunk znaczenie w Słownik Internet C .