Definicja BIOS co oznacza. Czym jest fundamentalny mechanizm wejścia/wyjścia) – program, który.

Czy przydatne?

Definicja Bios

Co to jest BIOS (z angielskiego: Basic Input Output Mechanizm – fundamentalny mechanizm wejścia/wyjścia) – program, który służy do załadowania mechanizmu po włączeniu komputera. Steruje on przepływem informacji pomiędzy systemem operacyjnym a podłączonymi do komputera urządzeniami: dyskiem twardym, klawiaturą, myszką, drukarką i tym podobne Odpowiedzialny jest także za przechowywanie daty systemowej i informacji o sprzęcie zainstalowanym w komputerze. Pomaga mu w tym mała bateria montowana na każdej płycie głównej.
BIOS jest integralną częścią komputera i jest w nim od samego początku – w odróżnieniu do mechanizmu operacyjnego nie trzeba go instalować. BIOS zapisany jest w kasowalnej i reprogramowalnej pamięci tylko do odczytu zwanej EPROM. Kiedy włączysz komputer, mikroprocesor przekazuje kontrolę BIOS-owi, który jest ulokowany zawsze w tym samym miejscu – w pamięci EPROM. Kiedy BIOS bootuje komputer, na początku określa, czy wszystkie urządzenia w komputerze są na swoim miejscu i czy działają poprawnie. Dopiero po sprawdzeniu całości komputera ładowany jest do pamięci operacyjnej mechanizm operacyjny.
Dzięki BIOS-owi mechanizm i aplikacje nie muszą troszczyć się o szczegóły sterowania komputerem, jak np. adresowanie, za co odpowiedzialny jest właśnie BIOS. Mimo iż BIOS jest zawsze pośrednikiem pomiędzy mikroprocesorem a urządzeniami wejścia/wyjścia i bierze udział w przepływie danych, to jednak w nie wszystkich sytuacjach BIOS może nie brać udziału w przepływie danych poprzez ustawienie bezpośredniego połączenia pomiędzy urządzeniami (na przykład kartą graficzną a procesorem), dzięki czemu przepływ danych będzie szybszy, a działanie urządzenia bardziej efektywne.
O sposobie wywołania ustawień BIOS-u (tak zwany setupu) można dowiedzieć się tuż po uruchomieniu komputera – na dole pojawi się napis – wiadomość, jaki klawisz go wywołuje. Przeważnie użytkowanymi klawiszami uruchamiającymi setup są DELETE, F1 i kombinacja CTRL+ALT+ESC. Bez BIOS-u komputer nie będzie działał (a tak na marginesie to w języku łacińskim słowo bios znaczy „życie” – czyli mamy dowód, iż BIOS jest konieczny do „życia” komputerowi ;-)).
KAŻDY BIOS JEST STWORZONY DLA DANEJ PŁYTY I NIE MOŻE BYĆ ZASTĄPIONY INNYM! MOŻLIWE JEST JEDYNIE UAKTUALNIENIE STARSZEJ WERSJI BIOSU IDENTYCZNYM Lecz NOWSZYM. JEDNAK UPGRADE TEGO NIEZBĘDNEGO PROGRAMU JEST OPERACJĄ RYZYKOWNĄ I DOŚĆ SKOMPLIKOWANĄ, DLATEGO ZALECA SIĘ ROBIĆ TO JEDYNIE W OSTATECZNOŚCI Albo ZLECIĆ WYKONANIE AKTUALIZACJI Poprzez ODPOWIEDNI SERWIS
Definicja Boot Lub Bootowanie, Botowanie:
Co to jest uruchamiania się komputera i ładowania mechanizmu operacyjnego do pamięci operacyjnej. Ładowanie się mechanizmu operacyjnego sygnalizowane jest pojawieniem się jego ekranu powitalnego albo logo na bios co znaczy.
Definicja Boot Sektor:
Co to jest z angielskiego: boot sector) – miejsce najpierw dysku, skąd bootuje się mechanizm bios krzyżówka.
Definicja Big-Bang Lub Metoda Wielkiego Wybuchu:
Co to jest metoda testowania oprogramowania. To jest testowanie integracyjne przeprowadzane w chwili łączenia wielu modułów w całość, bez przeprowadzenia przedtem testów przyrostowych bios co to jest.
Definicja Biała Lista Lub White List:
Co to jest filtrowania spamu. Biała spis stanowi lista legalnych adresów e-mail albo nazw domen. Wszystkie informacje pochodzące z adresów albo domen znajdujących się na białej liście są automatycznie bios słownik.
Definicja BBeB:
Co to jest format plików Sony przygotowany dla czytników książek elektronicznych. Umożliwia przeglądanie zabezpieczonych prawami autorskimi dokumentów PDF sprzedawanych w księgarniach ebooków bios czym jest.

Czym jest BIOS znaczenie w Słownik Internet B .