Słownik ZWIERCIADŁO KULISTE co to znaczy? Słownik czaszy kulistej odbijająca światło. Jeżeli.

Czy przydatne?

Co to jest Kuliste Zwierciadło

Definicja z ang. MIRROR spherical, z niem. SPIEGEL sphärisch.

Co to znaczy ZWIERCIADŁO KULISTE: (ZWIERCIADŁO SFERYCZNE) - powierzchnia czaszy kulistej odbijająca światło. Jeżeli światło odbija wewnętrzna powierzchnia kuli, to zwierciadło nazywa się z.k. wklęsłym. Jeżeli odbicie następuje na zewnętrznej powierzchni kuli, to zwierciadło jest z.k. wypukłym. Prostą przechodzącą poprzez środek kuli O i środek czaszy W nazywa się kluczową osią optyczną zwierciadła. Przyjmuje się normalnie, iż zwierciadło stanowi niewielką część powierzchni kuli i rozpatruje się promienie biegnące blisko osi optycznej (przyosiowe) i padające na zwierciadło pod małym kątem. - RÓWNANIE ZWIERCIADŁA - Posługując się konstrukcją obrazu przedstawioną na rysunku, można przedstawić równanie zwierciadła w formie analogicznej do równania soczewki: Jedyna różnica bazuje na tym, iż obraz faktyczny rzeczywistego przedmiotu znajduje się po tej samej stronie zwierciadła co element. Odległość ogniskowa dla promieni przyosiowych wynosi: gdzie R - promień krzywizny zwierciadła. Zwiększenie liniowe obrazu wyraża się wzorem: W razie zwierciadła wypukłego odległość ogniskową f uważane jest za ujemną. - KONSTRUKCJA OBRAZU - By uzyskać obraz punktu pozaosiowego należy wybrać takie promienie, o których wiadomo, jak będą biegły po odbiciu od zwierciadła. Na przecięciu promieni powstaje obraz faktyczny, a na przecięciu przedłużeń promieni - obraz pozorny
Definicja ZWILŻANIE:
Co to jest zobacz MENISK zwierciadło kuliste co znaczy.
Definicja ZWIERCIADŁO LLOYDA:
Co to jest doświadczenia interferencyjnego typu Younga. W doświadczeniu Lloyda światło wychodzi ze szczeliny S, umieszczonej blisko powierzchni płaskiego zwierciadła. Do ekranu dochodzi fala wysyłana poprzez zwierciadło kuliste krzyżówka.
Definicja ZDOLNOŚĆ SKUPIAJĄCA:
Co to jest zobacz MOC OPTYCZNA zwierciadło kuliste co to jest.
Definicja ZJAWISKO JOULE´A-THOMSONA:
Co to jest zachodzące dla gazów rzeczywistych. Dla gazu doskonałego, rozprężenie adiabatyczne, gdzie gaz wykonuje pracę zewnętrzną kosztem swej energii wewnętrznej, prowadzi zawsze do obniżenia temp zwierciadło kuliste słownik.
Definicja ZASADA HUYGENSA.:
Co to jest holenderski fizyk Christian Huygens zaproponował sposób znajdowania powierzchni falowej (fazowej) w momencie t + Δt, jeżeli znane jest jej położenie S(t) w momencie t. Sposób ten nazywa się z.H. W zwierciadło kuliste czym jest.

Czym jest ZWIERCIADŁO KULISTE znaczenie w Słownik fizyka Z .