Co to jest Okręgu Po Ruch
Definicja z ang. Circular motion, z niem. Kreisbewegung.
Co to znaczy:
ruch krzywoliniowy, gdzie poruszający się pkt. materialny zawsze znajduje się w stałej odległości r od punktu centralnego O. - RUCH JEDNOSTAJNY. - W ruchu jednostajnym długość wektora prędkości pozostaje stała v = const, wymienia się z kolei kierunek i zwrot tego wektora. Dlatego w ruchu tym występuje przyśpieszenie dośrodkowe, zwane także przyśpieszeniem normalnym, skierowane wzdłuż promienia w kierunku środka okręgu. Wartość przyśpieszenia dośrodkowego wynosi:
.
Moment obiegu punktu wyraża się wzorem:
Odwrotność okresu f nazywa się częstotliwością obiegu. Wartość prędkości liniowej wynosi:
Wartość przyśpieszenia dośrodkowego:
Prócz prędkości liniowej , definiuje się szybkość kątową ω, której wartość wynosi: (*) Jednostką prędkości kątowej jest
Gdyż , wartości prędkości liniowej i przyśpieszenia normalnego można powiązać z prędkością kątową:
Trójkąty OAB i BCD są podobne
Dzieląc poprzez Δt otrzymujemy:
Dokonujemy przejścia granicznego t 0, co znaczy, iż pkt. B zbliża się do punktu A, a wyrażenia: więc i otrzymujemy:
Szybkość liniowa i promień wodzący są prostopadłymi do siebie wektorami. Należy więc uważać szybkość kątową za prostopadły do nich wektor. Wtedy zależności między prędkością liniową i prędkością kątową można przedstawić w formie iloczynów wektorowych:
albo
Wektor jest związany z wektorami i regułą śruby prawoskrętnej i nie jest wektorem zaczepionym. W ruchu jednostajnym można wyrazić wartość prędkości kątowej poprzez moment albo częstotliwość obiegu:
- RUCH PRZYŚPIESZONY. - W ruchu przyśpieszonym po okręgu wzór ( ) wyraża średnią wartość prędkości kątowej. Wartość chwilowa (rzeczywista) wynosi:
Wartość średniego przyśpieszenia kątowego wynosi:
Chwilową (rzeczywistą) wartość przyśpieszenia kątowego można wyrazić jako pierwszą pochodną prędkości kątowej lub drugą pochodną kąta zakreślonego poprzez promień wodzący względem czasu:
Podobnie jak szybkość kątowa, przyśpieszenie kątowe jest wielkością wektorową. Ruch jednostajnie przyśpieszony po okręgu: a) szybkość liniowa, szybkość kątowa i przyśpieszenie kątowe; b) przyśpieszenia w ruchu jednostajnie przyśpieszonym (opóźnionym) Miarą przyśpieszenia kątowego jest wzrost prędkości kątowej przypadający na jednostkę czasu. Jednostką przyśpieszenia kątowego jest . W ruchu przyśpieszonym po okręgu występują dwa przyśpieszenia liniowe: 1. Przyśpieszenie styczne at, powiązane ze zmianą długości wektora prędkości liniowej:
2. Przyśpieszenie normalne (dośrodkowe) an, powiązane ze zmianą kierunku wektora prędkości liniowej:
Wypadkowe przyśpieszenie jest sumą wektorów
i jest nachylone pod kątem ostrym do kierunku promienia wodzącego. Dla ruchu jednostajnie przyśpieszonego albo jednostajnie opóźnionego można napisać następujące równania: a) zależność kąta zakreślonego poprzez promień wodzący i prędkości kątowej od czasu
gdzie - początkowa szybkość kątowa, b) zależność od czasu przebytej drogi i prędkości liniowej
- początkowa szybkość liniowa
Czym jest RUCH PO OKRĘGU znaczenie w Słownik fizyka R .