Słownik RÓWNANIA MAXWELLA co to znaczy? Słownik równania elektromagnetyzmu. J.C. Maxwell (1831-1879.

Czy przydatne?

Co to jest Maxwella Równania

Definicja z ang. Maxwell's equations, z niem. Maxwell-Gleichungen.

Co to znaczy RÓWNANIA MAXWELLA: (prawa Maxwella) - fundamentalne równania elektromagnetyzmu. J.C. Maxwell (1831-1879) rozszerzył i uogólnił znane przedtem prawa elektromagnetyzmu i przedstawił je w formie czterech równań, które opisują związki pomiędzy polami elektrycznymi i magnetycznymi. 1. Prawo Gaussa dla pola elektrycznego. Wyraża ono tak zwany źródłowość pola elektrostatycznego. Linie pola elektrostatycznego zaczynają się i kończą na ładunkach. Opisuje ono między innymi następujące efekty doświadczalne: a) Punktowe cząstki naładowane przyciągają się albo odpychają siłą odwrotnie proporcjonalną do kwadratu odległości pomiędzy nimi; b) Ładunek umieszczony na izolowanym przewodniku rozmieszcza się na jego zewnętrznej powierzchni; c) Wewnątrz naelektryzowanego metalowego pudła nie istnieje pole elektryczne. 2. Prawo Gaussa dla pola magnetycznego. Wyraża bezźródłowość tego pola: a) Linie indukcji pola magnetycznego są liniami zamkniętymi (nigdzie się nie zaczynają i nigdzie nie kończą); b) Nie istnieje pojedynczy odosobniony biegun magnetyczny. 3. Prawo Ampere´a, rozszerzone poprzez Maxwella. Opisuje sukces magnetyczny zmieniającego się pola elektrycznego albo prądu. Wnioski płynące z tego równania są następujące: a) Prąd płynący w przewodniku wytwarza wokół siebie pole magnetyczne; b) Każdej zmianie pola elektrycznego (prąd przesunięcia ) towarzyszy stworzenie wirowego pola magnetycznego. 4. Prawo indukcji Faradaya. Opisuje sukces elektryczny zmieniającego się pola magnetycznego. Nie wszystkie efekty doświadczalne: a) Magnes sztabkowy, przesuwany poprzez zamknięty obwód, skutkuje stworzenie prądu w tym obwodzie. Prąd ten jest wywołany powstaniem siły elektromotorycznej równej: związanej z wirowym polem elektrycznym, wyindukowanym poprzez zmianę pola magnetycznego w przestrzeni otaczającej magnes. b) Każdej zmianie pola magnetycznego towarzyszy stworzenie wirowego pola elektrycznego. Przedstawione r.M. są zapisane w formie całkowej. Dotyczą one ośrodka, gdzie nie ma materiałów magnetycznych ani dielektryków. Odpowiednie przekształcenie trzeciego i czwartego równania prowadzi do równań opisujących falę elektromagnetyczną w pustej przestrzeni. Fale elektromagnetyczne zostały więc na początku przewidziane poprzez Maxwella i w dalszym ciągu doświadczalnie odnalezione poprzez H. Hertza
Definicja RZUT POZIOMY:
Co to jest odbywający się w jednorodnym polu grawitacyjnym. Jeżeli z wieży o wysokości h rzucić kamień w kierunku poziomym z prędkością początkową v0, to będzie się on poruszał ruchem jednostajnym z prędkością równania maxwella co znaczy.
Definicja REGUŁA DULONGA PETITA:
Co to jest zobacz CIEPŁO MOLOWE CIAŁ STAŁYCH równania maxwella krzyżówka.
Definicja REAKTOR JĄDROWY:
Co to jest sposób kontrolowany przebiega reakcja łańcuchowa rozszczepienia jąder atomowych. Pierwszy r.j. został zbudowany w 1942 r. poprzez E. Fermiego w Chicago. Paliwem był uran, moderatorem - grafit. Z równania maxwella co to jest.
Definicja REsubLIMACJA:
Co to jest mechanizm odwrotny do sublimacji, opierający na bezpośredniej przemianie pary w ciało stałe równania maxwella słownik.
Definicja REZONANS MECHANICZNY:
Co to jest zobacz OSCYLATOR WYMUSZONY równania maxwella czym jest.

Czym jest RÓWNANIA MAXWELLA znaczenie w Słownik fizyka R .