Co to jest Newtona Dynamiki Prawa
Definicja z ang. DYNAMICS OF NEWTON, z niem. DYNAMIK NEWTON.
Co to znaczy:
trzy prawa opisujące zachowanie się ciał pod wpływem działania sił albo w razie braku ich działania.
- I PRAWO DYNAMIKI (zwane także zasadą bezwładności): Jeżeli na ciało nie działa żadna siła albo działające siły się równoważą, to porusza się ono ruchem jednostajnym prostoliniowym albo pozostaje w spoczynku.
- II PRAWO DYNAMIKI: Jeżeli na ciało działa stała niezrównoważona siła, to skutkuje ona wzrost pędu, który jest do tej siły proporcjonalny:
Iloczyn FΔt nazywa się popędem siły.
Jeżeli działająca siła nie jest stała (zależy od czasu), to przekształcone równanie (*) ustala średnią siłę działającą na ciało:
Rzeczywista (chwilowa siła) wyrazi się wzorem:
który w sposób w najwyższym stopniu ogólny przedstawia II prawo dynamiki. Siła działająca na ciało jest pierwszą pochodną pędu ciała względem czasu. Wzór (**) można przedstawić w formie:
Rozmiar Fdt nazywa się bodźcem siły, a popęd siły
.
Jeżeli masa ciała nie wymienia się w trakcie ruchu (m = const), to pod wpływem stałej siły F ciało porusza się ruchem jednostajnie przyśpieszonym z przyśpieszeniem wprost proporcjonalnym do wielkości tej siły:
Masa m pełni rolę współczynnika proporcjonalności - jest miarą bezwładności ciała (masa bezwładna).
- III PRAWO DYNAMIKI: Jeżeli ciało A działa na ciało B pewną siłą F, to ciało B działa na ciało A równą co do wartości, ale przeciwnie skierowaną siłą reakcji.
Trzy p.d.N., nazywane także zasadami dynamiki, są fundamentem mechaniki klasycznej (newtonowskiej). Aktualnie wiadomo, iż mają one ograniczony zakres i są słuszne wtedy, gdy prędkości poruszających się obiektów są znacząco mniejsze od prędkości światła
( specjalna teoria względności).
Prawa dynamiki mogą być analogicznie sformułowane dla ruchu obrotowego, jeżeli we wszystkich równaniach ruchu dokona się formalnej zmiany wielkości fizycznych:
masa m okres bezwładności I
przyśpieszenie a przyśpieszenie kątowe ε
szybkość v szybkość kątowa ω
pęd p okres pędu L
siła F okres siły M
Przykłady równań:
a) II prawo Newtona:
ruch rozwojowy ruch obrotowy
b) wyrażenie na energię kinetyczną
Czym jest PRAWA DYNAMIKI NEWTONA znaczenie w Słownik fizyka P .