Słownik FULLERENY co to znaczy? Słownik prócz diamentu i grafitu. F. są strukturami trójwymiarowymi.

Czy przydatne?

Co to jest Fullereny

Definicja z ang. fullerenes, z niem. Fullerene.

Co to znaczy FULLERENY: stabilna odmiana alotropowa węgla, prócz diamentu i grafitu. F. są strukturami trójwymiarowymi przypominającymi klatki, wewnątrz puste. W najwyższym stopniu stabilnym symetrycznym f. jest cząsteczka C60, o kształcie wielościanu o 20 ścianach sześciokątnych i 12 pięciokątnych zawierająca 60 atomów węgla. Nazwa f. powstała od nazwiska R.B. Fullera, inżyniera, który wymyślił znaną w architekturze kopułę geodezyjną o kształcie takim, jak C60. Zaobserwowano także mniej symetryczne i trwałe f.: C32, C44, C50, C58, C70 (stabilny), C240, C540, C960. F. można dostać poprzez laserowe odparowanie grafitu, w łuku elektrycznym pomiędzy dwiema grafitowymi elektrodami, a nawet w kopcącym płomieniu świecy. F. C60 jest bardzo trwały. Cząsteczki C60 krystalizują w strukturze regularnej powierzchniowo centrowanej. Warstwa krystaliczna ma kolor żółty. Roztwór C60 w benzenie ma kolor karmazynowy. Związki fullerenów z metalami alkalicznymi, na przykład K3C60 wykazują nadprzewodnictwo. We wnętrzu f. można umieścić atomy metali
Definicja FUNKCJA FALOWA:
Co to jest zobacz RÓWNANIE SCHRÖDINGERA fullereny co znaczy.
Definicja FOTOKOMÓRKA:
Co to jest gazowana lampa elektronowa, gdzie źródłem elektronów jest fotokatoda, emitująca elektrony pod wpływem padającego na nią światła ( zewnętrzne zdarzenie fotoelektryczne). Natężenie prądu f. wykazuje fullereny krzyżówka.
Definicja FARADAYA PRAWO INDUKCJI.:
Co to jest elektromagnetycznej bazuje na powstawaniu siły elektromotorycznej albo prądu elektrycznego (w obwodzie zamkniętym) spowodowanego zmianami strumienia indukcji magnetycznej. Jeżeli w jednorodnym polu fullereny co to jest.
Definicja FALOWA TEORIA ŚWIATŁA.:
Co to jest uznawały wiązkę światła za zestaw cząstek-korpuskuł ( korpuskularna teoria światła). Odkrycie zjawisk dyfrakcji i interferencji stało się dowodem na to, iż światło jest falą. Dodatkowo zdarzenie fullereny słownik.
Definicja FOTOOGNIWO:
Co to jest polaryzacji zewnętrznej może być źródłem prądu elektrycznego - fotoogniwem. Stosowane dawniej fotoogniwa selenowe zostały wyparte poprzez fotoogniwa krzemowe, gdzie złącze p-n znajduje się na fullereny czym jest.

Czym jest FULLERENY znaczenie w Słownik fizyka F .