Co to jest Elektromagnetyzm
Definicja z ang. ELECTROMAGNETISM, z niem. Elektromagnetismus.
Co to znaczy ELEKTROMAGNETYZM:
ogół zjawisk spowodowanych istnieniem ładunków elektrycznych zarówno w spoczynku, jak i w ruchu. Początki edukacji o elektryczności sięgają VI wieku przed naszą erą, kiedy Tales z Miletu obserwował przyciąganie kawałków słomy poprzez potarty bursztyn. Badania magnetyzmu zaczęły się od chwili zaobserwowania, iż nie wszystkie "kamienie" przyciągają żelazo. Elektryczność i magnetyzm rozwijały się z wyjątkiem siebie do roku 1820, kiedy Hans Christian Oersted (1777-1851) zauważył, iż prąd elektryczny, płynący w prostoliniowym przewodniku, może wpływać na zachowanie się igły magnetycznej kompasu. Doświadczenie to zapoczątkowało naukę o e., która rozwinęła się dzięki pracom wielu badaczy, w pierwszej kolejności Michaela Faradaya. Fundamentalne prawa e. sformułował James Clark Maxwell (1831-1879). Prawa te, zwane równaniami Maxwella, spełniają w elektromagnetyzmie rolę podobną do równań ruchu Newtona i prawa powszechnego ciążenia w mechanice. Maxwell dowiódł, iż światło ma naturę elektromagnetyczną i iż jego szybkość można określić opierając się na czysto elektrycznych i magnetycznych pomiarów. W ten sposób optyka została powiązana z elektrycznością i magnetyzmem. Zakres zastosowań równań Maxwella jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi zasady działania wielu urządzeń takich jak: silniki elektryczne, prądnice, akceleratory cząstek, komputery, radio, telewizję, radar, teleskopy i mikroskopy. Do rozwoju klasycznej edukacji o e. i optyce duży wkład wnieśli pomiędzy innymi: Fizyk angielski Oliver Heaviside (1850-1925) i fizyk holenderski H.A. Lorentz (1853-1928). Heinrich Hertz (1857-1894) wytworzył w laboratorium fale elektromagnetyczne przewidziane poprzez Maxwella. Praktyczne wykorzystanie dla fal elektromagnetycznych Maxwella-Hertza znalazł Marconi i inni naukowcy. Równania Maxwella znajdują stałe i powszechne wykorzystanie w technice i w szeregu zagadnień praktycznych. W badaniach teoretycznych z kolei pracuje się nad takim uogólnieniem równań Maxwella, by teoria e. stała się specjalnym przypadkiem bardziej ogólnej teorii. Teoria ta powinna obejmować teorię grawitacji i fizykę kwantową. Do chwili obecnej nie powiodło się jednak opracować tak ogólnej teorii
- Definicja EFEKT NASKÓRKOWY.:
- Co to jest wirowym indukowanym wewnątrz przewodnika, poprzez który płynie prąd zmienny wysokiej częstotliwości, wypadkowy prąd płynie tylko po powierzchni przewodnika. Prąd ten nazywa się prądem naskórkowym elektromagnetyzm co znaczy.
- Definicja EMISJA WTÓRNA ELEKTRONÓW:
- Co to jest zobacz EMISJA ELEKTRONÓW elektromagnetyzm krzyżówka.
- Definicja ELEKTROLIZA:
- Co to jest chemicznych towarzyszących przepływowi prądu elektrycznego poprzez elektrolit. Jeżeli w naczyniu zawierającym wodny roztwór kwasu, zasady albo soli umieścić dwie elektrody połączone z zewnętrznym elektromagnetyzm co to jest.
- Definicja EINSTEIN ALBERT:
- Co to jest amerykański (1879-1955). Dokonał przewrotu w obrazie świata fizyki klasycznej, formułując specjalną (1905) i ogólną (1907) teorie względności. Słynny wzór E = mc2 ogłosił w r. 1907. W latach 1902 elektromagnetyzm słownik.
- Definicja EFEKT FOTOELEKTRYCZNY WEWNĘTRZNY:
- Co to jest światło dodatkowych (nierównowagowych) nośników ładunku elektrycznego (elektronów i dziur) w półprzewodnikach i izolatorach. E.f.w. zachodzi wtedy, gdy energia kwantu światła hv ≥ Eg dla elektromagnetyzm czym jest.
Czym jest ELEKTROMAGNETYZM znaczenie w Słownik fizyka E .